The day after tomorrow
2005.01.01. 14:35
Mi trtnne, ha kiderlne, hogy egy jabb jgkorszak kzepn llunk? Ez a krds nem hagyja nyugodni Jack Hall (Dennis Quaid) klimatolgust. Hall kutatsai alapjn arra a kvetkeztetsre jut, hogy a globlis felmelegeds vratlan s katasztroflis vltozst idzhet el bolygnk ghajlati viszonyaiban. Az antarktiszi jg szerkezei vizsglata mindenesetre azt mutatja, hogy hasonl folyamat lezajlsra mr 10000 vvel ezeltt mr volt plda. Hall termszetesen haladktalanul tjkoztatja az illetkeseket a veszly kzeledtrl, azonban gy tnik, a figyelmeztetssel mr elksett. Szeme lttra vlik le ugyanis egy sziget nagysg jgtmb a Dli-sark hatalmas, egybefgg jgtbljbl. A folyamat drmai gyorsasggal idz el katasztrflis idjrsi viszonyokat a Fld klnbz pontjain. Hihetetlen erssg fldrengse rzzk meg tkit, eddig ismeretlen erej hurriknok tombolnak Hawaiion, j-Delhi megbnul a rzuhant htmegtl, Los Angelesen pedig mindent elpusztt tornd spr vgig.
A globlis felmelegeds veszlyeirl tart eladst Jack Hall professzor (Dennis Quaid). A konferencin senki sem veszi komolyan elmlett, mely szerint a sorozatosan olvad jghegyek eltrthetik a Golf-ramot, ezzel szlssges idjrst, majdan pedig egy j jgkorszakot idzve el. Az elvileg csak unokinkat fenyeget esemnyek azonban gyorsabban kvetkeznek be, mint brki szmt r: a felkszletlen emberisg kptelen megakadlyozni a katasztrft s mr csak tllni prblja minden idk legpuszttbb vihart, ami tformlja bolygnk addig ismert arct. A professzor ekzben a krlmnyekkel nem trdve tra kell, hogy megmentse fit (Jake Gyllenhaal - Donnie Darko), aki pp a legveszlyesebb znban tartzkodik.
Roland Emmerichnek br egyik alkotsa se durrant akkort, mint amekkornak grkezett, de tagadhatatlan, hogy jl tud tmt vlasztani, amit aztn bevett eszkzeivel szrakoztatan vgig is visz. A hazafi esetben megprblt valami jjal elrukkolni, m a Holnaputn a visszatrst jelenti A fggetlensg napja ltal kijellt svnyre. Ez annyira igaz, hogy a film knnyen tnhet ennek az jrafeldolgozsnak, fleg, mivel Emmerich szablyosan lemsolja korbbi sikere felptst s hatselemeit, az rlnyek tombolst pedig egyszeren az idjrsval helyettesti be. A patriotizmust ugyan kihagyja, de cserbe szinte teljesen megfeledkezik az reg kontinensrl s a globlis felmelegedst, mint Amerika klvrijt mutatja be.
A rendez a tma komolysga miatt inkbb drmaisggal akar hatst elrni ahelyett, hogy lazn akcizna. Persze most is jl megronglja New Yorkot, de ezt mr lttuk sokszor. Kptelen jat mondani vagy brmi rdekeset kihozni az alapokbl s nagyrszt a fszereplket sem tudja helyzetbe hozni. Hseink a fenekkn lnek s aggdnak, akciba nem nagyon kerlnek. Aki ltta az elzetest, annak a filmet igazbl meg se kell nznie, hisz benne voltak a fbb fordulatok s szinte az sszes mozgalmas jelenet. Ami kzttk van az egybknt is csak a katasztrfafilmek megszokott menete, mghozz meglehetsen lass prgsben. A vilgot talakt kiltstalan helyzet eredetisget jelenthetne, de vgl ebbl is csak annyi sl ki, hogy Amerika lt, l, lni fog.
A Holnaputn egyedli tanulsga, hogy Roland Emmerich kifogyott az tletekbl. Az nem meglepets, hogy arctlan lopsokkal, olcs hatsvadszattal s rzelgssggel operl, m ezttal nagyon kevs az, ami ezekrt krptolhatna. Mentsgre legyen mondva, hogy igyekszik visszafogni magt, st alkalmanknt filmjnek vannak egsz szellemes s rtelmes pillanatai. Rendeznk prbl felnni a feladathoz, de sszessgben nem tud. Emmerich-hez hasonlan a szereplgrda is tehetetlenl vergdik, egyedl az effektesek teszik a dolgukat, m ebben a tlzsfolt knlatban az munkjuk sem knl semmi extrt. Ez a fradt s fantzitlan iparosmunka kizrlag kezd mozibajrknak ajnlhat, de k is jobban jrnak, ha egy valban felhtlen szrakozsra fizetnek be, mert ez csak vihar egy pohr vzben.
|